T.B.M.M. BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER BAŞKANLIĞI REHBERLİK HİZMETLERİ

Aşağıdaki bilgileri okuyup, istenen izin belgesini hazırladıktan sonra ilgili kategoriyi seçerek, kaydınıza başlayabilirsiniz. Teşekkür ederiz.


TBMM’nin rehber eşliğinde gezilmesi, Genel Kurulun çalışmadığı günlerde, önceden belirlenmiş saatler içerisinde gerçekleşmektedir.

Genel Kurulun çalışma gün ve saatlerinde değişiklik olması durumunda önceden verilmiş randevular iptal edilir.

Her ayın ilk cumartesi günü gerçekleşen Halk Gününe katılmak için önceden randevu alınması gerekmemektedir.

Resmi tatillerde ve bütçe görüşmeleri esnasında rehberlik hizmeti verilmemektedir.

Halk Günü (Her ayın ilk Cumartesi günleri)

Halk Günü, TBMM’yi tanımak amacıyla bireysel olarak ziyarette bulunmak isteyen vatandaşlarımıza yönelik, önceden randevu alma zorunluluğu olmaksızın, her ayın ilk Cumartesi günü, 11.00-15.00 saatleri arasında her saat başı düzenlenen rehberli tanıtım turlarıdır. Halk günlerinde, öğrenci grupları ve diğer gruplara özel randevu verilmemekte olup; ziyaretler bireyseldir. Genel Kurulun çalışması halinde, ilgili günlerde rehberlik hizmeti verilmemektedir; lütfen teyit ediniz.

MEB'e Bağlı İlk ve Orta Dereceli Okullar

TBMM’yi tanımak ve ziyaret etmek isteyen öğrenci gruplarına, Genel Kurulun çalışmadığı Pazartesi ve Cuma günleri ile her ayın ikinci, üçüncü ve son Cumartesi günleri rehberlik hizmeti verilmektedir. Okul ziyaretleri için; ilk ve orta dereceli okul grupları için, Ankara’da ikamet edilmesi halinde, Okul Müdürü onay yazısı; Ankara dışından gelinmesi halinde Valilik veya Kaymakamlık onayı yazısı ile Başkanlığımıza başvurulması gerekmektedir. Genel Kurulun çalışması halinde, ilgili günlerde rehberlik hizmeti verilmemektedir; lütfen teyit ediniz.

Yüksek Öğretim Kurumlarından Gelen Gruplar

TBMM’yi tanımak ve ziyaret etmek isteyen öğrenci gruplarına, Genel Kurulun çalışmadığı Pazartesi ve Cuma günleri ile her ayın ikinci, üçüncü ve son Cumartesi günleri rehberlik hizmeti verilmektedir.Yükseköğretim Kurumlarından gelen gruplar için; Rektörlük ya da Dekanlık/Bölüm Başkanlığı onay belgesinin Başkanlığımıza iletilmesi gerekmektedir. Genel Kurulun çalışması halinde, ilgili günlerde rehberlik hizmeti verilmemektedir; lütfen teyit ediniz.

Resmi Kurum/Kuruluş Ziyareti

TBMM’yi tanımak ve ziyaret etmek isteyen resmi kurum ve kuruluşların, kurum onaylı talep yazısının Başkanlığımıza iletilmesi gerekmektedir. Genel Kurulun çalışmadığı Pazartesi ve Cuma günleri ile her ayın ikinci, üçüncü ve son Cumartesi günleri rehberlik hizmeti verilmektedir. Genel Kurulun çalışması halinde, ilgili günlerde rehberlik hizmeti verilmemektedir; lütfen teyit ediniz.

Sivil Toplum Kuruluşları Ziyareti

TBMM’yi tanımak ve ziyaret etmek isteyen sivil toplum kuruluşlarının, imzalı talep yazısını Başkanlığımıza iletilmesi gerekmektedir. Genel Kurulun çalışmadığı Pazartesi ve Cuma günleri ile her ayın ikinci, üçüncü ve son Cumartesi günleri rehberlik hizmeti verilmektedir. Genel Kurulun çalışması halinde, ilgili günlerde rehberlik hizmeti verilmemektedir; lütfen teyit ediniz.

Milletvekili Ziyaretçileri

Sayın TBMM Üyelerinin ziyaretçisi olarak gelen gruplar için, Sayın Milletvekilimiz tarafından imzalı ve antetli kağıda talep yazısının Başkanlığımıza ulaştırılması gerekmektedir. Genel Kurulun çalışmadığı Pazartesi ve Cuma günleri ile her ayın ikinci, üçüncü ve son Cumartesi günleri rehberlik hizmeti verilmektedir. Genel Kurulun çalışması halinde, ilgili günlerde rehberlik hizmeti verilmemektedir; lütfen teyit ediniz.

Başvuru Yap »

Örnek başvuru formunu incelemek için Tıklayınız

Soru, görüş ve önerileriniz için rehberlik@tbmm.gov.tr adresini kullanabilirsiniz.